TECHNOLOGIA POLYJET

Technologia PolyJet to najbardziej zaawansowana obecnie technologia używana w druku 3D. Jest to metoda szybkiego prototypowania w multikolorze i multimateriale, wyprzedza możliwościami pochodne maszyny drukujące z fotopolimerów (SLA, MJM, DLP, CLIP i inne). Rozwój technologii firma Stratasys, a wcześniej Objet, opracowuje od początku lat 2000. PolyJet wykorzystuje w druku 3D ciekłe żywice fotopolimerowe utwardzane światłem UV, które nakładane są warstwa po warstwie przez głowicę piezoelektryczną, tak jak ma to miejsce w drukarkach 2D. Jest jedną z najszybszych technologii dostępnych teraz na rynku.

ZASTOSOWANIE

1. Prototypowanie – dzięki technologii i możliwościom nakładania różnych kolorów i faktur na wydrukach. Jest to idealny sposób druku 3D na etapie przedprodukcyjnym,  aby zobaczyć, jak produkt będzie wyglądał finalnie.
2. Marketing – sprawdza się idealnie przy produkcji gadżetów reklamowych, statuetek. Multikolor i multimateriałowość dają projektantom nieograniczone spektrum możliwości.
3. Scenografia – elementy scenografii to idealne zadanie dla tej technologii. Przy  produkcji filmów jest dużo tańszym i szybszym sposobem na produkcję rzemieślniczych elementów produkcji.
4. Makiety architektoniczne – wytwarzanie makiet jest zdecydowanie szybsze i dużo estetyczniejsze niż w przypadku produkcji tradycyjnymi metodami. Atutem jest to, że dużo bardziej skomplikowane kształty w technologii PolyJet nie mają wpływu na cenę.

ZALETY

1. Wysoka dokładność powierzchni i rozdzielczość wydruków dzięki ultracienkim warstwom nakładanej żywicy.
2. Największa gama materiałów i kolorów, jeśli chodzi o ich dostępność w jednej maszynie. Kilkanaście rodzajów materiałów i ponad 500 000 kolorów z palety  CMYK.
3. Szybkie tempo tworzenia niewielkiej liczby detali.
4. Możliwość wykonywania wkładek do form wtryskowych. Dzięki temu można wykonać krótką serię detali z materiałów finalnych.5. Dokładność wymiarowa na poziomie od ± 0,1 do ± 0,3 mm, w zależności od wielkości modelu 3D i jego geometrii.
6. Możliwość łączenia wielu materiałów ze sobą.