Druk 3D w dentystyce: przełom w leczeniu kanałowym zębów

20 Cze 2017
Admin
480
0

Grupa naukowców prowadzona przez profesora Luiza Bertassoniego, wykładowcę na Oregon Health and Science University i University of Syndey, opracowała nowoczesną metodę  leczenia kanałowego zębów wykorzystującą stworzone metodą druku 3D sztuczne naczynia krwionośne.

Ta innowacyjna metoda może ograniczyć ryzyko wystąpienia po zabiegu nadwrażliwości i kruszenia się. Podczas tradycyjnego zabiegu, oczyszczony kanał zębowy zostaje wypełniony odpowiednim materiałem, który po pewnym czasie może powodować psucie zęba.

via 3ders.org

Nowa metoda pozwoli na umiejscowienie specjalnej formy stworzonej z cząsteczek cukru w kanale zębowym i włókno. Następnie, wstrzykuje się do kanału biomateriał składający się z białka i komórek miazgi zębowej. W kolejnym etapie włókno zostaje wyciągnięte z zęba i umieszcza się wydrukowany specjalną techniką druku 3D mikrokanał w korzeniu zęba, w którym umieszcza się komórki śródbłonkowe odfiltrowujące gazy i płyny.

Po kilku dniach od wykonania tego badania naukowcy zaobserwowali, że obok ścian zęba pojawiły się komórki produkujące zębinę i zaczęły tworzyć się sztuczne naczynia krwionośne w środku zęba, czyli po prostu ząb zaczął się regenerować. Oznacza to, że wytwarzanie sztucznych naczyń krwionośnych może być bardzo efektywne to całkowitej regeneracji funkcji zęba po zabiegu endodoncji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *